![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 10837184
*
nr 1083 7184
Gouache
Carl L Lindqvist, 1917, Marin, 24x47
Utrop:
800 kr
Såld:
150 kr
Sista tid för bud online:
måndag 16 januari 2017
kl 20:21:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
11/1 20:54:13
1
100 kr
14/1 22:46:42
2
Vinnande bud
14/1 22:50:34
2
justering av budtak
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller carl l lindqvist fartyg fartygsporträtt gouache marin marinmotiv marinmålning täckfärg vattenfärg
-
6005 Gouache
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:12
*
Gouache
nr 1083 7184
Gouache
Carl L Lindqvist, 1917, Marin, 24x47
Utrop: | 800 kr |
---|---|
Såld: | 150 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 16 januari 2017 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
11/1 20:54:13 | 1 | 100 kr |
14/1 22:46:42 | 2 | Vinnande bud |
14/1 22:50:34 | 2 | justering av budtak |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller carl l lindqvist fartyg fartygsporträtt gouache marin marinmotiv marinmålning täckfärg vattenfärg
-
6005 Gouache
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:12